_____________________________________________________________
Profesionālās tālākizglītības un pilnveides izglītības iestāde "PERSONĀLS"
www.mcpersonals.lv; info@mcpersonals.lv; IZM reģistrācijas Nr. 336082188
IEKŠĒJĀS KĀRTĪBAS NOTEIKUMI
Rīgā
- 1. Vispārīgie jautājumi
1.1. Profesionālās tālākizglītības un pilnveides izglītības iestādes "PERSONĀLS" (turpmāk – izglītības iestāde) iekšējās kārtības noteikumi (turpmāk – Noteikumi) ir izdoti, ievērojot Izglītības likumu, Vispārējās izglītības likumu, Ministru kabineta 2009.gada 24.novembra noteikumus Nr.1338 ”Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos” un izglītības iestādes nolikumu.
1.2. Noteikumi ir attiecināmi uz izglītojamiem, izglītības iestādes apmeklētājiem, kā arī uz izglītības iestādes administrāciju, mācībspēkiem un atbalsta personālu (turpmāk – darbinieki). Noteikumi ir izglītības iestādes darba kārtības noteikumu neatņemama sastāvdaļa.
1.3. Noteikumi nosaka izglītojamo pienākumus, tiesības un atbildību par šo Noteikumu neievērošanu.
1.4. Izglītojamie ar Noteikumiem tiek iepazīstināti, iestājoties izglītības iestādē, un iepazīšanos un apņemšanos tos pildīt apliecina ar savu parakstu iesniegumā par uzņemšanu mācību grupā.
1.5. Apmeklētāji ar Noteikumiem iepazīstas izglītības iestādes informācijas stendos. Noteikumi ir publicēti arī izglītības iestādes mājas lapā. Darbinieki ar Noteikumiem tiek iepazīstināti vienlaikus ar darba tiesisko attiecību uzsākšanu izglītības iestādē.
- 2. Izglītības procesa organizācija un saistītie noteikumi
2.1. Mācību grupas uzsākšanas, prakses un noslēguma pārbaudījumu datumus nosaka izglītības iestādes vadītājs.
2.2. Par nodarbību saraksta izmaiņām tiek paziņots informācijas stendos, kā arī personiski izglītojamiem, ja tie norādījuši kontaktinformāciju šādam nolūkam.
2.3. Pirmssvētku dienās vai citos objektīvos gadījumos ar izglītības iestādes vadītāja rīkojumu var mainīt mācību stundu, konsultāciju, nodarbību grafikus un norises laiku.
- 3. Izglītojamo pienākumi
3.1. Izglītojamo pienākumi ir:
3.1.1. mērķtiecīgi un godprātīgi apgūt izvēlēto mācību programmu, savlaicīgi izpildīt mācību programmas prasības, t.sk. apmeklēt vismaz 80% kontaktstundas, ievērot izglītības iestādes kārtību reglamentējošo dokumentu prasības;
3.1.2. ar cieņu izturēties pret valsti un sabiedrību, valsts un izglītības iestādes simboliku un atribūtiku;
3.1.3. ievērot pārējo izglītojamo tiesības uz netraucētu izglītības ieguvi;
3.1.4. ievērot savstarpējo attiecību kultūru, ar cieņu izturēties pret citiem izglītojamajiem, darbiniekiem un iestādes apmeklētājiem;
3.1.5. nodarbību laikā ievērot mācībspēku prasības, netraucēt nodarbības norisi;
3.1.6. savlaicīgi rakstiski informēt iestādes vadītāju par apmācību pārtraukšanu;
3.1.7. saudzīgi izturēties pret izglītības iestādes īpašumu un materiālajiem resursiem. Ja izglītojamais ar savu rīcību nodarījis iestādei materiālos zaudējumus, atlīdzināt tos civiltiesiskā kārtībā;
3.1.8. ievērot tīrību un kārtību telpās, tai skaitā sanitāri higiēniskās prasības koplietošanas telpās;
3.1.9. iepazīties ar ugunsdrošības un darba drošības noteikumiem un ievērot tos;
3.1.10. nekavējoties informēt izglītības iestādes darbiniekus, ja izglītojamais kādas personas darbībā saskata draudus savai vai citu personu drošībai;
3.1.11. noteiktajos termiņos nokārtot visas finansiālās saistības ar izglītības iestādi.
- 4. Izglītojamo tiesības
4.1. Izglītojamajiem ir tiesības:
4.1.1. uz netraucētu mācību darbu nodarbībās;
4.1.2. pieprasīt visu izglītojamo tiesību ievērošanu, kas paredzētas izglītības iestādes kārtību reglamentējošajos dokumentos;
4.1.3. uzsākot mācības, iepazīties ar mācību programmas saturu, saņemt savlaicīgu informāciju par pārbaudījumu formu un nosacījumiem, vērtēšanas kritērijiem un citiem ar izglītības procesu saistītiem jautājumiem;
4.1.4. ar mācībspēka atļauju mācību procesā veikt audioierakstus, videoierakstus un fotografēt;
4.1.5. savlaicīgi saņemt objektīvu savu zināšanu un mācību sasniegumu novērtējumu;
4.1.6. saņemt mācībspēku konsultācijas izglītības iestādes noteiktā kārtībā;
4.1.7. brīvi izteikt un aizstāvēt savas domas un uzskatus, paust attieksmi par izglītības iestādes darba organizāciju, izglītības procesu un izteikt priekšlikumus izglītības iestādes darbības pilnveidošanai, apspriest radušās problēmas ar pedagogiem un izglītības iestādes vadību;
4.1.8. izglītoties drošos un nekaitīgos apstākļos;
4.1.9. saņemt nediskriminējošu citu izglītojamo un darbinieku attieksmi;
4.1.10. saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību normatīvajos aktos noteiktajā apmērā;
4.1.11. saņemt personas datu aizsardzību;
4.1.12. iestādē noteiktajā kārtībā iesniegt iesniegumus un sūdzības par izglītības procesa īstenošanu un darba kārtības pārkāpumiem un noteiktajā termiņā saņemt amatpersonas atbildi.
- 5. Izglītojamo drošība un tiesību aizsardzība
5.1. Izglītojamiem aizliegts izglītības iestādē un tās teritorijā, kā arī izglītības iestādes organizētajos pasākumos smēķēt, ienest un lietot alkoholiskos dzērienus, narkotiskās, psihotropās vai citas apreibinošas vielas.
5.2. Izglītojamiem aizliegts izglītības iestādē un tās teritorijā ienest un lietot priekšmetus, materiālus, vielas, kas apdraud paša izglītojamā vai citu dzīvību, veselību vai nav nepieciešamas mācību procesā (tai skaitā – gāzes baloniņus, gāzes pistoles, šaujamieročus, aukstos ieročus).
5.3. Izglītojamam ir aizliegts nodarbībās, sanāksmēs un pasākumos filmēt un ierakstīt notikuma norisi, ja tas nav paredzēts mācību procesa ietvaros vai neformāla pasākuma ietvaros. Attiecīgo darbību veikšanai nepieciešams izglītības iestādes vadītāja saskaņojums. Šī noteikuma pārkāpumu gadījumos iestādes vadītājs lemj par nepieciešamību papildus ziņot tiesībaizsardzības iestādēm, ja pārkāpums satur administratīvā pārkāpuma vai noziedzīga nodarījuma pazīmes.
5.4. Ārkārtas situācijās, atskanot trauksmes signālam vai mutiskam paziņojumam par evakuāciju, tiek veikta izglītojamo evakuācija saskaņā ar noteikumiem par rīcību ekstremālās situācijās, izglītojamie izpilda atbildīgā pedagoga norādījumus vai rīkojas atbilstoši direktora apstiprinātam izglītības iestādes evakuācijas plānam un kārtībai.
5.5. Par izglītības iestādes darbinieku maldināšanu par ekstremālām situācijām izglītojamais atbild normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
5.6. Izglītojamo rīcība ugunsgrēka gadījumā:
5.6.1. nekavējoties ziņot ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālr. 112 un izglītības iestādes darbiniekiem;
5.6.2. rīkojoties pēc izglītības iestādes darbinieku norādījumiem, veikt evakuāciju, izmantojot tuvāko evakuācijas izeju. Evakuācijas izejas apzīmētas ar informējošām zīmēm;
5.7. aizliegts izmantot ugunsdzēsības inventāru citām vajadzībām;
5.8. telpās kategoriski aizliegts rīkoties ar priekšmetiem un ierīcēm, kas deg ar atklātu liesmu (svecēm, šķiltavām u.c.);
5.9. atstājot telpas, izglītojamajam jāpārliecinās, vai veikti visi nepieciešamie pasākumi, lai novērstu iespējamo ugunsgrēka izcelšanos.
5.10. Izglītojamiem jāievēro elektrodrošības noteikumi:
5.10.1. izglītojamiem aizliegts mainīt izdegušās elektrospuldzes, kā arī veikt jebkurus elektroiekārtu remontus;
5.10.2. izglītojamiem aizliegts izglītības iestādes telpās patvaļīgi pievienot elektriskajam tīklam nestandarta vai bojātas elektroiekārtas;
5.10.3. pamanot jebkurus elektroiekārtu bojājumus (bojāta vadu izolācija, kontaktdakšas, kontaktligzdas utt.), nekavējoties par to jāziņo iestādes darbiniekiem. Vienlaikus jānovērš apkārtējo personu piekļuves iespēja bojātajai ierīcei;
5.10.4. atstājot mācību telpas, jāpārliecinās, vai ir izslēgtas visas elektriskās iekārtas.
5.11. Ja noticis negadījums vai pēkšņa dzīvībai bīstama saslimšana, jāizsauc medicīniskā palīdzība, zvanot uz bezmaksas tālruņiem 113 vai 112.
5.12. Izglītības iestāde ir tiesīga ierobežot izglītojamā tiesības uz privātīpašuma neaizskaramību gadījumos, ja tas apdraud paša izglītojamā intereses, citu izglītojamo, pedagogu, izglītības iestādes vadības un apmeklētāju tiesības, kā arī izglītības procesu un iekšējo kārtību izglītības iestādē, izglītības iestādes mantu vai kā citādi ir saistīts ar tiesību pārkāpumu (pamatojums: Satversmes 105.pants, Izglītības likuma 54. pants).
5.13. Izglītības iestādes pienākums ir novērst pārkāpumu vai jebkuru tā rašanās iespējamību, izglītojamajam labprātīgi novēršot to, kā arī lemt par nepieciešamību ziņot pašvaldības pārstāvjiem (policija), ja pārkāpums (vai pamatotas aizdomas par pārkāpumu) netiek labprātīgi novērstas no izglītojamā puses.
- 6. Atbildība par noteikumu pārkāpumiem
6.1. Gadījumos, kad ir aizdomas par narkotisko, psihotropo, toksisko vielu un alkohola lietošanu, izglītības iestāde ziņo neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.
6.2. Gadījumos, kad ir aizdomas par pielietoto vardarbību, administratīvi vai krimināli sodāmiem pārkāpumiem, izglītības iestādes vadība nekavējoties par pārkāpumiem ziņo tiesībsargājošām iestādēm.
6.3. Izglītojamais ir atbildīgs par zaudējumu, kas izglītojamā rīcības dēļ nodarīts izglītības iestādei un apmaksā nodarīto zaudējumu.
6.4. Ja izglītojamais nepilda noteiktos pienākumus, izglītības iestādes vadītājs rīkojas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sadarbībā ar pašvaldību un citām tiesību aizsardzības iestādēm.
- 7. Noslēguma jautājumi
7.1. Grozījumus un papildinājumus noteikumos var ierosināt Pedagoģiskā padome, izglītības iestādes vadītājs un iestādes dibinātājs.
7.2. Grozījumus un papildinājumus noteikumos apstiprina izglītības iestādes vadītājs un saskaņo ar dibinātāju.
Direktore L. Glušņova